Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kush ka qenė Isa Boletini?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
luan mreti
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

MesazhTitulli: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 3:10 pm

Isa Boletini ka qen ni trim patriot shqiptar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 3:14 pm

gjyshi i gjyshit te Avni Bobajt heehehe

nje njeri qe nuk jam i sigurte qe ka qene nje partiot.

por dihet se ka kluftuar kunder tutkut, por askush nuk e permend qe ka bere dicka kunder serbeve qe tash ia kane pushtuar kullne ne vend te vet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 4:02 pm

edhe kjo teme poashtu eshte zhvendosur ketu nga Informatika... pasi nuk e ka vendin atje.
Rolling, per te folur per Isa Boletinin duhet ta lexosh historine e popullit shqiptar te autorve shqiptar e jo atyre nga kosova qe per Isa Boletinin i thojne keto fjal te pista siq i the ti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 4:10 pm

Lancelot shkruajti:
edhe kjo teme poashtu eshte zhvendosur ketu nga Informatika... pasi nuk e ka vendin atje.
Rolling, per te folur per Isa Boletinin duhet ta lexosh historine e popullit shqiptar te autorve shqiptar e jo atyre nga kosova qe per Isa Boletinin i thojne keto fjal te pista siq i the ti.

Pajtohem plotesisht me juve i nderuar Lancelot ,
atyre qe duan te dijne me mire per jeten dhe veprimtarine e te madhit Isa Boletini ju kisha sygjeryar qe t'i lexojne nder te tjera edhe keto dy vepra "

"Isa Boletini-Integristi i parė (kombetar apo i trojeve shqiptare nuk jame plotesisht e sigurte)...."nga prof.Latif Berisha
si dhe librin me "Kujtime " per Isa Boletinin nga nipi i tij Tafil Boletini ...
PErndryshe Isa Boletini eshte nje prej figurave me te ndritura te Historise sone kombetare dhe i cili luftoi deri ne vdekje per bashkim kombetar dhe lirimin e te gjitha trojeve shqiptare .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 4:12 pm

Dervish Shaqa - Kenga e Isa Boletinit

https://www.youtube.com/watch?v=Hk3WeeNi06g
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 4:23 pm

Biligoa te falenderojme per kete kenge

Grupi i Mirėdites , gjithashtu kenge shuuume e mire per Isa Boletinin


https://www.youtube.com/watch?v=k0ILPntI_Cs
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 4:33 pm

Lancelot shkruajti:
edhe kjo teme poashtu eshte zhvendosur ketu nga Informatika... pasi nuk e ka vendin atje.
Rolling, per te folur per Isa Boletinin duhet ta lexosh historine e popullit shqiptar te autorve shqiptar e jo atyre nga kosova qe per Isa Boletinin i thojne keto fjal te pista siq i the ti.
une nuk kam thene qe ai ka qene i keq por vetem shpreha mnje dyshim te vockel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 4:44 pm

nuk ka dyshim per Figura te historise se popullit shqiptar, sepse ai qe ka dyshim per keto figura nuk eshte tamam SHQIPTAR

Vazhdoni me temen pa komentime te teperta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 4:46 pm

Nje informacion i shkurter , kulla e Isa Boletinit( riprodhim) nuk eshte e pushtuar nga serbet ajo mund te vizitohet nga cdokush qe ka deshire .Kjo kulle eshte nen perkujdesje -roje te kusherinjėve dhe bashkėfshatarve te Isa Boletinit,perndryshe Kulla e Isa Boletinit ne kohen kur ai ishte gjallė permendet te jet shkolla e pare shqipe ne fshatin e lindjes te heroit (Boletin dhe rrethinė) deri sa u dogj, po ashtu njihet si nje vendluftim i shpeshtė i heroit me barbaritė serbo-malazeze ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 4:46 pm

Kadri Rexha: Isa Boletini flamurtari i kryengritjeve tė Kosovės
Isa Boletini u lind nė fshatin Boletin mė 15 janar tė vitit 1864. U edukua nė njė familje tė pėrmendur brez pas brezi pėr burrėri, drejtėsi e trimėri. U rrit nė kullėn e Boletinit, e cila u bė simbol i traditės patriotike dhe qėndresės shekullore nė kufirin verior tė atdheut, Shqipėrisė. Ēka nuk panė dhe ēka nuk dėgjuan frėngjitė e saj?! Pėrmbi njėzet beteja u zhvilluan rreth atyre mureve. Gjashtė herė u dogj nga armiqtė e vendit tonė!.. Isa Boletini ishte njė burrė i mrekullueshėm. Shtati i tij i gjatė, lis bjeshke, gjithmonė ishte i veshur me kostume tė bukura kombėtare, qė i jepnin njė hijeshi tė pashoqe. Nė biseda fliste pak, por me vend.
Edhe shekulli i XX nė Shqipėri po hynte me turbullira tė mėdha. Nė Mitrovicė, pandėrprerė, bėheshin pėrleshje me armė ndėrmjet ushtrisė turke dhe forcave shqiptare tė udhėhequra nga Isa Boletini. Siē dihet, nė vitin 1902, nė Mitrovicė vjen konsulli rus. Me urdhėr tė Isa Boletinit ai bojkotohet dhe askush nuk e pranon nė konak. Tė nesėrmen, ai me trenin e parė detyrohet tė largohet nga qyteti. Pas kėsaj ngjarjeje, dalėngadalė, dukej se po vendosej paqja. Asokohe Sulltan Hamiti e fton Isanė nė Stamboll. Nė fillim Isai nuk pranon, por i shtyrė prej miqve dhe me shpresė se ndoshta atje mund t’i rregullonte disa ēėshtje qė po i sillnin kokėēarje nė vendlindje, u nis kah mbarimi i muajit nėntor tė atij viti. Pėr tri vjet e gjysmė, aq sa qėndroi nė Stamboll, Isa Boletini u ndihmoi shqiptarėve qė shkonin atje pėr nevoja tė ndryshme. Nė Stamboll ai u njohtė edhe me Plakun e Vlorės, Ismail Qemajlin, tė cilit pastaj do t’i mbet besnik deri nė vdekje.
Kur Isa Boletini u kthye nė vendlindje, nė vitin 1906, Shqipėria ishte bėrė vatėr e njė vargu kryengritjesh. Ndėrsa malet e Shqipėrisė sė Jugut ushtonin nga pushkėt e ēetave patriotike, nė Ferizaj, mė 2 korrik 1908, u mblodhėn mė sė tridhjetė mijė kryengritės tė udhėhequr nga Isa Boletini dhe Bajram Curri, tė cilėt protestonin kundėr qeverisė turke dhe shfrytėzimit feudal dhe nė tė njėjtėn kohė kėrkonin edhe rivendosjen e Kushtetutės sė vitit 1876. Pas zbatimit tė Kushtetutės dhe ardhjes sė turqve tė rinj nė pushtet nė Kosovė u bė njė ngjallje e madhe nė zhvillimin e lėvizjes kombėtare dhe kulturore. Mė gjithė kėtė, Isa Boletini nuk kishte besim nė asnjė reformė dhe nė asnjė qeveri otomane qė do tė merrte pushtetin. Pėr xhonturqit qė erdhėn nė sundim Isa Boletini shprehej nė mėnyrė lakonike: “ēka lind prej mace, han minj!” Prandaj, duke e parė njė rrezik te madh tek ai pėr Perandorinė si dhe pas refuzimit tė tij qė tė shkruhet anėtarė i xhemjetit, turqit ia rrethojnė kullėn me taborre tė shumta, tė sjella nga Selaniku. Pas tri ditėsh lufte tė rreptė, nė njė kohė me mot shumė tė ftohtė e me borė, Isa Boletini, i plagosur rėndė, shpėrthen rrethimin. Ky ishte gjaku i parė qė derdhi Kushtetuta, e qė u zgjerua nė tėrė Shqipėrinė e Rumelinė. Nga kjo kohė fillon veprimtaria e gjerė patriotike e Isa Boletinit kundėr politikės asimiluese tė xhonturqve. Vargu i kryengritjeve pėr liri e pavarėsi, tashti e tutje, sa vjen e rritet deri nė shpalljen e Luftės Ballkanike nga aleanca antishqiptare. Dhe, kudo nė ballė tė forcave trime shqiptare u dallua kryetrimi i Kosovės, Isa Boletini.
Pranvera e vitit 1910 popullin shqiptar e gjen nė lėvizje masive. Kudo mbledhje e mitingje. Kudo propagandė dhe pėrgatitje pėr luftė. Nė muajin mars tė kėtij viti, tė Verrat e Llukės, lidhet besa pėr kryengritje tė gjerė. Isa Boletini zgjidhet komandant i tė gjitha forcave luftarake. Nė mbyllje tė kėtij Kuvendi Isai iu drejtua burrave tė dheut me kėto fjalė:
“Vėllazėn! Me konstitucion, qė si e marrim vesh ne, domethėnė bashkim e liri, shpresuem se turqit e ri kanė me punua pėr tė mirė e pėrparim te tė gjithė kombeve nėn osmanlinjtė. Ne shqiptarėt, kena shpresue se do tė na ēelin shkolla shqipe, se ndėr gjykatare do tė gjykohet shqiptari nė gjuhė shqipe, kena shpresue se kanė me na goditė rrugė e kan me na ēelė fabrika, qė tė mos mėrgohen djemtė tanė nė dhenat t’huaj mbas kafshatės. E nė vend tė kėtyre mirėsinave qė na i garanton Konstitucia, sa pritėm?Pritėm ma fortė me na trashue prangat e robnisė, djemtė tanė me na i veshun asqerė, tuj i mėrgue nė Azi, tė dhetat me na i dyfishue me disa bidate e pagesa tė reja qė kurrė nuk i kishim dhe mbi gjithė kėto zullume edhe me na ēarmatosė ne qi tash sa qinda vjetėsh me pushkė kena mbrue nderėn e trollin tonė... Kėshtu, na gja tjetėr nuk na ka mbetun, veēse me pushkė nė dorė me i mprue tė drejtat tona. Tokėn tonė qi e thau Osmanlia, lotėt tanė nuk mujtėn me e njomė, e tash na kena me e vaditė me gjak tė shqiptarit... Ngrehuni o vllazėn, tė gjithė na tė bashkohemi, ta derdhim edhe ma tė maramėn pikė tė gjakut qė na ka mbet, pėr tė drejtat e nder tė Atdheut. Rrnoft Vllaznimi. Rrnoft Bashkimi!...”
Me kėtė fjalim tė zjarrtė Isa Boletini ndezi zemrat e luftėtarėve, tė cilėt tė papėrmbajtur vetėm prisnin urdhėrin e tij. Nuk vonoi shumė dhe kryengritja pėlciti. Betejat kryesore u bėnė nė Grykėn e Kaēanikut dhe nė atė tė Caralevės, tė udhėhequra nga Isa Boletini, Idriz Seferi dhe Hasan Budakova:
Ēka kanė retė qė po vetojnė
Dy drangoj po luftojnė
N’Kaēanik deri n’Caralevė
Isa Begu, Idriz Seferi
Dergut Pasha me njėqind mijė
Isa Begu me shqiptari
Kadal, Pashė se s’je n’Rumeli
Tash po sheh shqiptarė me sy
Djegin vetėn tė pėrvlojnė ty
Kėto beteja qenė nga mė tė rreptat qė ka bėrė populli i Kosovės kundėr ushtrive tė rregullta tė Turqisė. Ēdo shkėmb i mbrojtur nga shqiptarėt u kthye nė njė kėshtjellė tė pamposhtur. Luftimet zgjatėn mė se tri javė, ku shqiptarėt, me forca dhjetė herė mė tė vogla dhe nė mungesė municioni, luftuan me bajoneta dhe gurė, qė i lėshonin nga shkėmbinjtė:
Kaēanik, hej, shkėmb e gurė
Vritesh e pritesh pėr flamur...
Kaēanik, hej, tė raftė pika
Nuk po di se ēka ėshtė frika
Nėntė sahat tuj u therė me thika...
Mahmut Shefqet Pasha, qė ishte nisur pėr ta zėnė tė gjallė Isa Boletinin, i la tė vrarė dhjetėmijė ushtarė dhe nėntėdhjetė oficerė tė lartė. Nė kėto beteja Isa Boletini ishte komandant kalorėsie, kėmbėsorie dhe ushtar i thjeshtė midis ushtarėve, ku merr edhe dy plagė tė rėnda.
Pas kryengritjes sė armatosur, nė Kosovė gjendja bėhet tepėr e rėndė. Nė ēdo anė vėrshon flaka e tymi:
N’Kaēanik deri n’Boletin
Tanė Kosova asht mblu’ me tym
Mblue me tym e ka marrė flaka
E dogj me topa Dėrgut Pasha
Prandaj, si shumė kryengritės, edhe Isa Boletini, i pėrcjellė prej bijve dhe prej nipave, u detyrua tė arratiset nė Mal tė Zi, ku e kaloi dimrin. Edhe pse larg atdheut, ai nuk qėndroi duarkryq, por mendonte dhe punonte pėr njė kryengritje tejpėrtej atdheut.
Nė muajin mars tė vitit 1911 Isai kthehet nė Boletin. Kėtė vit e kalon duke vajtur nga fshati nė fshat, duke kėshilluar krerėt kryengritės dhe miqtė e tij mė besnikė qė tė bėhėshin gati pėr njė kryengritje tė madhe mbarėshqiptare.
Viti 1912. Kosova kryengritėse zien. Gjatė muajit mars Isa Boletini takohet me patriotin demokrat, Hasan Prishtinėn, prej tė cilit merr vesh se edhe Shqipėria jugore ėshtė pėrgatitur pėr fillimin e kryengritjes sė madhe ēlirimtare. Nė kėto kushte do tė ndihet nevoja e njė mbledhjeje tė pėrgjithshme. Kuvendi u mbajt mė 21-25 maj nė Junik, ku morėn pjesė mbarė paria e Kosovės. Nė Kuvendin e Junikut u vendos qė tė luftohej deri sa tė ēlirohej edhe Shkupi, kryeqyteti i Vilajetit tė Kosovės. Hartues i planit tė kryengritjes u emėrua Isa Boletini. Lufta filloi e rreptė dhe dhėmbė pėr dhėmbė me armikun. Isa Boletini, nė krye tė trimave tė kryengritjes, nė fillim ēliroi Tregun e ri (Novi Pazarin), pastaj, brenda pak ditėve, Mitrovicėn e Vushtrrinė dhe, duke marshuar me shpejtėsinė e stuhisė, ndezi luftėn nė kodrat e Llapit e tė Gollakut. Nė fund tė korrikut, thuaja fare pa luftė, edhe Prishtina ra nė duart e kryengritėsve dhe, kėshtu, u hap rruga pėr marshimin triumfal drjet Shkupit. Nė kėtė luftė, pėr herė tė parė, forcat ushtarake dhe politike shqiptare vepruan tė bashkuara dhe nė harmoni me njėra tjetrėn, prandaj triumfuan me sukses. Mė 14 gusht edhe kryeqendra e Vilajetit tė Kosovės ra nė duart e kryengritėsve tė udhėhequr nga Isa Boletini. Ngjarjet e asaj vere patėn jehonė si brena ashtu edhe jashtė Shqipėrisė. Edhe pse nuk e sollėn autonominė ato u interpretuan si njė fitore e plotė e shqiptarėve drejt pavarėsisė sė Shqipėrisė.
Mė 30 tetor 1912, Isa Boletini mori rrugėn pėr nė Vlorė, kėsaj radhe pėr tė mos e parė mė Kosovėn e tij aq tė dashur. Shpallja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė nė Vlorė, mė 28 Nėntor, Isa Boletin e gjen nė krye tė 400 trimave tė Kosovės duke bėrė rojėn e nderit pranė Flamurit Kombėtar. Ēast gėzimi dhe mallėngjimi qe pėr tė ngritja e Flamurit! Pas nderimit qė ia bėri Flamurit, me sy tė pėrlotur iu drejtua Ismail Qemailit duke i shqiptuar kėto fjalė: “Tė lumtė dora”. Kur Ismail Qemaili i propozoi postin e ministrit tė luftės, Isai nuk pranoi duke thėnė: “pėr kėtė post duhen njerėz me shkollė”.
Siē dihet, Konferenca e ambasadorėve tė Fuqive tė Mėdha, e mbajtur nė Londėr mė 1913, duke e ndarė dhe duke e lėnė gjysmėn e Shqipėrisė nė robėri, ndaj popullit shqiptar bėri njė padrejtėsi tė shėmtuar. Prandaj, kah fundi i muajit mars 1913, Isa Boletini, me njė delegacion, shkon nė Londėr pėr t’i qarė hallet e Atdheut. Kur lordi Grej, mes tjerash, i thotė: “Mitrovica qenka larg pėr t’ia bashkuar Shqipėrisė” Isai ia kthen: “Zotėri, nuk kam ardhė tė ankohem pėr Mitrovicėn time, por pėr gjysmėn e Atdheut, qė padrejtėsisht e keni lėnė nė njė robėri hala mė tė rėndė”.
Pranvera e vitit 1913 Isa Boletinin e zuri nė viset moēalike tė Shqipėrisė Jugore. Nė kėto kushte u sėmurė dhe u shtri nė shtrat nga malarja ai, tė cilin nuk kishin mundur ta shtrojnė as ushtritė e egra tė Sulltan Hamitit...
Nė qershor tė vitit 1915, konsulli francez, Bikok, me njė telegram e fton Isanė nė Cetinė, duke i premtuar se do ta pėrcjellė nė cilin do vend neutral qė tė dėshirojė. Nė ēastin kur Isa Boletini po kthehej nė Kosovė, ai e tradhtoi dhe ia dorėzoi qeverisė sė Malit tė Zi. Komploti i organizuar nga gjenerali Veshoviq u zbatua nga Sava Llazareviqi, i njohur pėr krime tė kėsaj natyre me nofkėn Savė Batarja. Prita iu zu te Ura e Ribnicės nga dy batalione xhandarėsh. Pas njė lufte tė rreptė dhe tė pabarabartė, duke lėnė tridhjetė armiq tė vrarė, Isė Boletini bie nė fushėn e nderit, mė 23 janar 1916. Me Isanė u vranė edhe dy bijtė, dy nipat, i kunati dhe dy shokė tė tjerė tė tij. Kėshtu mori fund jeta e Isa Boletinit, i cili nė zemrėn e Atdheut ishte btuar pėr jetė tė jetėve: “Edhe njėqind vjet jetė nė paqa, tė tana ia kam falė atdheut. Edhe njėqind herė n’u rrėxofsha prap kam me u ēue e kam me dalė ku ėshtė balli mė i vėshtirė i luftės. Me dekė pėr atdhe mė duket si me le pėr sė dyti... Unė njėqind herė jetėn e jap, po kurrė armėn, nderin, Flamurin dhe Atdheun tim!...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 4:58 pm

Lancelot shkruajti:
nuk ka dyshim per Figura te historise se popullit shqiptar, sepse ai qe ka dyshim per keto figura nuk eshte tamam SHQIPTAR

Vazhdoni me temen pa komentime te teperta.
kjo me shume ishte per ta bere temen me interesant. mos u nervozo shume Very Happy

se une jam shqiptar fla fla fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed May 21, 2008 8:49 pm

Isa Boletini qe Garibaldi i Ballkanit me permasa po aq kolosale. Skender Luarasi i cili shkroi nje monografi dinjitoze per kete trim thoshte: Lum shekulli qe e njohu nje trim si Isane, lum te rinje qe e njohen dhe do ta njohin kete trim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Wed Oct 01, 2008 3:20 pm

Boletini, prijsi shqiptarėve qė tmerroi Stambollin

Kur Lordi anglez e pyeti se ku binte nė hartė fshati i tij, Isa Boletini iu pėrgjigj: "Unė s'kam ardhur nė Londėr pėr Mitrovicėn time, por kam ardhur pėr tė gjitha tokat shqiptare qė tė bashkohen nė njė shtet"

Tė gjitha ngjarjet e vogla e tė mėdha nė Kosove janė tė lidhura ngushtė me atdhetarin e shquar Isa Boletini. Por roli dhe kontributi i tij mė i madh ėshtė i lidhur me Kryengritjen shqiptare tė vitit 1912 dhe shpalljen e Pavarėsisė. Nė tė dyja kėto heroi Isa Boletini ka luajtur njė rol shumė tė madh.

Isa Boletini u lind nė viti 1962 nė fshatin Boletin tė Shalės sė Mitrovicės.

Familja Boletini ka dhėnė njė kontribut tė madh pėr ēėshtjen kombėtare pėr liri e pavarėsi dhe me kėtė frymė ėshtė rritur e edukuar edhe Isaj. Siē dihet, Lidhja e Prizrenit ka qenė ngjarja mė e rėndėsishme e popullit tonė e cila i vuri themelet e shtetit tė ardhshėm shqiptar dhe ngjalli ndėrgjegjen shqiptare. Ajo formoi qeverinė e parė, me tė gjitha segmentet e shtetit, duke e krijuar edhe Ministrinė e Mbrojtjes. Mirėpo shtetet e Evropės, si gjithė herė, jo vetėm qė nuk e njohėn, por e nxitėn Perandorinė osmane qė ta shtypte sa ma mė parė. Njė nga ushtarėt trima tė Lidhjes sė Prizrenit ka qenė edhe Isa Boletini, i cili luftoi pėr krah heronjve Mic Sokoli e Sefė Kosharja pėr tė mbrojtur tokėn amtare kundra hordhive osmane tė Dervish Pashės. Isa i ri e pa me sytė e tij heroizmin e Mic Sokolit kur u hodh mbi grykėn e topit tė armikut, pėr t'ju dhėnė zemėr luftėtarėve trima qė e jepni jetėn si me le. Kėtė shembull do ta ndiqte mė pas edhe Isa Boletini nė tė gjitha betejat legjendare, jo duke komanduar nga pas luftėtarėt, por duke u prirė nė ballė. Ndonėse Lidhja e Prizėrenit u shtyp me gjak, idetė e saj kombėtare tė mbrujtura thellė nė ndėrgjegjen e popullit tonė nuk u shuan kurrė e jehona e saj vazhdoi gjatė duke edukuar brezat qė erdhėn mė ndjenjėn e atdhedashurisė.

Isa nė Lidhjen e Pejės
Nė vitin 1899 u themelua Lidhja e Pejės nga atdhetari i madh Haxhi Zeka e nė atė ngjarje tė shėnuar Isa Boletini luajti njė rol tė rėndėsishėm pėr organizim e mbrojtjen nė Kosovėn Veriore. Ai morri pjesė nė atė kuvend nė krye tė delegatėve tė Mitrovicės ku u mori pėrsipėr qė vendimet e Kuvendit do t'i zbatonte me pėrpikmėri. Por armiqtė shekullor tė Shqipėrisė si gjithmonė, sa e panė se shqiptarėt filluan tė organizohen, gjetėn njė kalė troje qė e futėn nė mes pėr tė perēarė shqiptarėt. Pikėrisht kur Lidhja e Pejės po merrte po atė shtrirje e atė karakter Kombėtar si tė Lidhjes sė Prizrenit, me dorėn tradhtare tė shqiptarit Mahmut Zajmi tė shitur te osmanlia e te Serbia, mė 1901 e vrau kryetarin e Lidhjes sė Pejės tė madhin Haxhi Zeka. Betejėn e parė me ushtrinė osmane Isa Boletini e ka bėrė nė vitin 1895. Valiu i Kosovės Hafiz Pasha i dha urdhėr majorit Mehmet Efendiut qė ta sulmonte nė befasi Isa Boletinin ditėn e Bajramit. Por Isai ishte mėsuar me pabesitė e osmanlijve dhe rrinte gjithmonė nė pritje pėr ēdo tė papritur. Nė atė kohė majori turk nė krye tė njė taborri ushtarėsh u nis pėr Boletin. Ndėrkohė Isai i kishte zėnė pusi atje ku ai nuk e priste dhe jo vetėm qė e shpartalloi ushtrinė osmane po vrau shumė prej tyre dhe vetė majorin qė e la kokėn nė luftė. Ndėrsa Isai me forcat e tij i shkoi nė fshatin Banjė dhe i ēoi fjalė Veliut: "Shnosh e mirė arrita nė Banjė, ndėrsa majorin Mehmet Efendiun e lash nė Boletin. Po tė doni urdhėroni edhe ju se po ju pres si majorin". Kjo fitore u pėrhap si rrufe nė tėrė Kosovėn dhe autoriteti i Isait urrit shumė sidomos nė Kosovėn Veriore. Nė atė kohė Kulla e Boletinėve u bė njė vend peligrinazhi ku shkonin shumė vizitor jo vetėm shqiptar, po edhe gazetarė e korrespondent tė huaj gjė e cila i ra nė sy qeverisė osmane.

Isa: Jo rusėt nė Mitrovicė
Nė vitin 1902 u hap lajmi nė tė gjithė Kosovėn se sė shpejti nė Mitrovicė Rusia do tė hapte njė konsullatė. Qėllimi i saj ishte pėr t'i shkuar nė ndihmė Serbisė. Nė atė kohė Isa Boletini, sa e mėsoi atė lajm, i ēoi fjalė Valiut duke i thėnė se ai nuk do ta lejonte qė tė hapej konsullatė ruse nė Mitrovicė. "Na nuk do tė lejojmė kurrė qė tė vijė kangjalloz tė Miskokit nė Mitrovicė", i tha Isa atij. Ky ultimatum e shqetėsoi shumė qeveriė osmane sepse ajo e kishte pranuar me protokoll qeveritar hapjen e konsullatės dhe ajo vendosi qė me ēdo kusht ta largonte nga Kosova Isa Boletinin. Por ajo e kishte shumė tė vėshtirė ta bėnte atė veprim se me Isain nuk ishte mė vetėm Shala, por Mitrovica me Vushtėri e Llap. E ndodhur para kėtij fakti, ajo vendosi qė ta bindė me tė mirė Isa Boletinin. Mbas shumė pėrpjekjesh ajo ia arriti qėllimit qė ta bind Isain qė ai tė shkonte nė Stamboll, por Isai iu vuri kėto kushte: 1) Konsullit rus t'i ndalohej ardhja nė Mitrovicė 2) Tė lihem i armatosun e me shokė" 3) Tė banojė vetėm nė Stamboll". Mirėpo nė pikėn e parė qeveria e tradhtoi, sepse konsulli rus shkoi nė Mitrovicė. Por populli qė ishte lidhur me besė se nuk do ta lejonte tė hapej konsullata ruse nė Mitrovicė, u ēua nė kėmbė dhe filoi luftėn. Nė atė kohė Konsulli rus qė ishte artilier, doli vetė tė komandonte topēijt kundra shqiptarėve. Njė rezervist shqiptar nė ushtrinė osmane pyeti: "Po kush asht ai qė po komandon topēijt? Dhe kur i thonė se ishte kangjalozi rus, ai menjėherė ia kthu pushkėn dhe e vrau. Nė Stamboll Isai mbajti njė qėndrim tė papėrfillshėm ndaj pashallarėve e qeveritarėve dhe shtėpia e tij ishte kthyer nė njė vend strehimi pėr patriotėt dhe shtėpi bamirėsie pėr hallexhinjtė qė shkonin nga Kosova. Nga Stambolli Isa Boletini u lirua tė kthehej nė Kosovė pas katėr vitesh, mė 1906 kur Rusia u mund nė luftė nga Japonia se pėrndryshe s'kishte pėr t'u liruar kurrė. Kur ia komunikuan lrimin ai tha: "Ma ēoi Zoti Zhapanin (Japonezin) nė ndihmė e ia theu kryet Muskovit (Rusisė) e mue m'u dha mundėsia tė kthehem nė Kosovė". Sulltani i dha titullin "Bej, (pasha) e ēifliqe nė Stamboll, vetėm tė rrinte atje, por ai iu pėrgjigj: "Ma i mirė asht Boletini, se Stambolli". Mbas kthimit nė Kosovė Isai priti e pėrcolli miq e dashamirė dhe merrte informata nga ata qė e vizitonin se si i kishin punėt me qeverinė nė vendet e tyre. Me kėtė ai ia blente mendjen seicilit e duke pa se pothuaj tė gjithė ishin tė pakėnaqur e tė gatshėm pėr veprim, ai me shaka u thoshte: "Po sikur tė fillonim ndonjė kryengritje pėr tė fituar tė drejtat tona, a jini tė gatshėm tė baheni fidakqor (flijuar) dhe tė gjithė iu pėrgjigjėn se ishin gati.

Kuvendi i Ferizajt mė 1908
Nė vitin 1907 turqit e rinj krijuan njė parti opozitare kundra sundimit apsolut tė Sulltan Hamitit. Komiteti i tyre nė program u premtonte tė gjithė popujve tė shtypur, liri e barazi me popullin turk. Nė kėtė parti aderuan shumė intelektual patriot shqiptar e njerėz tė thjeshtė duke shpresuar se ajo parti do t'u jepte tė drejta kombėtare, prandaj Vilajeti i Kosovės dhe i Manastirit u bėnė epiqendra e partisė sė turqėve tė rinjė. Nė Manastir garnizoni i ushtrisė dhe nė Kosovė paria,mobilizuan mbarė Kosovėn qė tė merrnin pjesė nė njė kuvend tė madh qė do tė bėhej nė Ferizaj. Nė atė Kuvend ku morėn pjesė rreth 30 000 vetė. njė nga organizatorėt ishte edhe Isa Boletini i cili luajti njė rol tė rėndėsishėm dhe e mori fjalėn nė kuvend. Nė kuvend folėn shumė oratorė duke demaskuar padrejtėsitė masakrat qė kishte bėrė nė popull sundimi i egėr i Sulltan Hamitit. Kuvendi vendosi qė t'i dėrgohej njė telegram ultimativ Sulltanit qė tė shpallte menjėherė
Kushtetutėn, pėrndryshe Kosova e para do ta fillonte luftėn kundėr tij. Telegramin e firmosėn 1500 vetė dhe njė nga emrat e parė ishte edhe ai i Isa Boletinit. Sulltani e kishte marrė vesh qėlllimin e atij Kuvendi, prandaj vendimin e tij e priste me ankth e kishte dhėnė urdhėr qė nė ēdo orė qė do t'i arrinte, ta lajmėronin menjėherė. Sa e mori telegramin nga Kosova, Sulltani dha urdhėr qė menjėherė tė shpallej kushtetuta e tė bėheshin zgjedhjet parlamentare. Pas shpalljes sė Kushtetutės u lejuan nė fillim nė tė katėr vilajetet shqiptare tė hapeshin shkolla nė gjuhėn shqipe dhe klube ku propagandohej pėr ēėshtjen kombėtare. Isa Boletini ndonėse vetė ishte pa shkollė, ai e dinte mirė rėndėsinė e shkollės dhe menjėherė e hapi njė shkollė nė Boletin e mė vonė u hapėn edhe nė fshatra tė tjera deri nė Mitrovicė. Mirėpo kjo nuk zgjati shumė, sepse turqit e rinj sa erdhėn nė pushtet e forcuan qeveriosjen e menjėherė filluan t'i shkelin premtimet e tyre duke i vėnė popullit veē taksave tė vjetra, edhe taksa tė reja, duke mbyllur shkolla e klube. Nisur nga kjo populli filloi t'i kundėrshtojė dhe ata dėrguan nė Kosovė ekspedita tė armatosura nė krye me Xhavit Pashėn . Ndeshjen e parė ai e bėri me Isa Boletinin nė Shalė, por shpejt u tėrhoq dhe kaloi nė Rrafsh tė Dukagjinit ku bėri dėme tė mėdha, por e theu kokėn ne Lumė dhe u kthye i turpėruar nė Stamboll. Atdhetarėt kosovarė u bindėn se me turqit e rinj nuk kishte mė miqėsi, prandaj filluan tė organizonin kryengritjen e vitit 1910 me nė krye Idriz Seferin e Isa Boletinin. Kėta tė dy u takuan nė mars tė atij viti nė Prishtinė nė Klubin Kombėtar nė prani tė atdhetarit intelektual e kryetarit tė klubeve pėr Rrafshin e Kosovės, Nazmi Gafurri. Aty e lidhėn besėn e menduan planin taktik e strategjik dhe ēfarė kėrkesash do t'i bėnin qeverisė. Ata vendosėn qė tė bėheshin dy kuvende, njėri nė Gjilan nėn drejtimin e Idriz Seferit dhe tjetri nė Rrafsh tė Dukagjinit nėn udhėheqjen e Isa Boletinit. Ndėrkohė tė dy kėta burra kishin bėrė punė praprake pėr kryengritjen e armatosur. Nė radhė tė parė ata i kishin pajtur gjaqet qė ishin plagėt e vjetra tė shqiptarėve qė dhimbnin mė shumė. Pasi hartuan kėrkesat ata ia dėrguan qeverisė xhonturke nė emėr tė kryengritėsėve dhe atė ia besun atdhetarit Nazmi Gafurri, tė cilat ai do t'i shpallte kur do tė ziheshin grykat strategjike si ajo e Kaēanikut, Ēeraleves dhe e Jezercit.Kėrkesat e tyre ishin: 1.Gjithė ne qė jemi shqiptarė, do tė derdhim gjakun pėr pikė dhe kėrkujt nuk i lėshojmė njė pėllambė vend. 2. Sulltanin do ta njohim pėr mbret, vetėm atėhere kur mos tė na pėrzihet nė punėt tona tė mbrendshme tė Shqipėrisė tė cilėn duam na vet ta qeverojmė nėn hijen e Sulltanit. 3. Duam tė lėshohen tė gjithė ata vėllazėn tonė qė i zu qeveria dhe i burgosi. 4. Duam tė dėrgohet njė komision,nė tė cilin tė ketė tė paktėn 10 deputetė shqiptarė pėr me u marr vesh me ne pėr dėmet qė na ka ba Turkia dhe tė na i paguaj (ėshtė fjala pėr ekspeditėn e Xhavit Pashės) tė gjitha ato". Pra kėto kėrkesa nuk ishin ekonomike por politike tė cilat kishin tė bėnin me autonominė e Shqipėrisė me tė katėr vilajetet.

Kuvendi i Rrafshit tė Dukagjinit
Atdhetari i madh Isa Boletini menjėherė filloi pregatitjen pėr organizimin e njė kuvendi tė madh nė Rrafsh tė Dukagjinit. Nė mars tė vitit 1910 tė Verrat e Shugės nė mes tė Gjakovės e Pejės u bė kuvendi ku morėn pjesė gjithė paria e Rrafshit tė Dukagjinit. Nė atė Kuvend rolin kryesor e luajti Isa Boletini i cili nė mes tė tjerash tha:" Vėllazėn, kemi pesėqin vjet qė jemi pushtuar nga osmanllinjtė qė na kanė shtyp. Tani ka ardhur koha qė tė lidhim besėn sė bashku pėr t'u ngritur nė luftė kundra osmanlive pėr t'i fituar tė drejtat tona me armė". Tė gjithė e mirėpritėn fjalimin e shkurtėr tė Isajt dhe u lidh besa se do tė merrnin pjesė nė luftė. Menjėherė mbas mbarimit tė Kuvendit Isa Boletini i shoqėruar nga shumė kryengritės u nis pėr tė zėnė grykėn e Ceralevese e cila e lidh Rrafshin e Dukagjinit me Fushėn e Kosovės. Nė atė kohė Perandoria osmane kishte dėrguar mė se 100 batalione ushtarėsh tė armatosur me armėt mė moderne tė kohės pėr ta shtypur atė kryengritje. Sapo u mėsua kjo gjė, Idriz Seferi zuri grykėn e Kaēanikut qė lidh Fushėn e Kosovės me kryeqendrėn e Vilajetit, Shkupin, ndėrsa patrioti Hasan Hysen Budakova zuri grykėn e Jezercit. Ai me forcat e tij mbronte krahun e majtė tė forcave tė Isajt dhe krahun e djathtė tė forcave tė Idriz Seferit. Luftimet qenė shumė tė mėdha e tė pėrgjakshm e ushtria osmane u thye disa herė. Ndėrkohė qeveria osmane u detyrua qė tė dėrgonte pėr ndihmė Dergut Pashėn me forca tė mėdha. Por ai nuk mundi tė depėrtonte nėpėr ato gryka tė thella. Nisur nga kjo sirtuatė e vėshtirė Stambolli u detyrua tė dėrgonte ministrin e Luftės Mahmut Shefqet Pashėn nė krye tė 40 mijė forcave. Isa Boletini nė krye tė 3000 luftėtarėve nė Grykė tė Caralevės luftoi me heroizėm tė madh, por atė qė armiku shekullor nuk mundi ta mposhte dot me armė, e mposhti me tradhti. Nė kuvendin e lartpėrmendur ndonėse u lidh besa, nuk morėn pjesė Sulejman Batusha, Shaban Binaku e Rust Kabashi tė cilėt e dėmtuan shumė atė kryengritje. Poeti patriot Risto Siliqi i cili mori pjesė vetė nė kėtė kryengritje ka shkruar: "Ret ishin lidhun nyje, e pllumbat pikojshin si pikat e shiut, ndėrsa trimat luftėtarė kėndojshin sikur ishin nė dasėm". Ndėrsa pėr komandantin e kryengritėsve shkruante: Isa Bega Boletina / Bir i sė njėrės kosovesh/mbi halldupa, mbi coftina,/Nget e shket me shpatė zhvesh". Ndonėse kryengritja dėshtoi, armikut i mbetėn me mijra tė vrarė e tė plagosur si dhe 80 oficera madhorė gjė e cila bėhet e ditur dhe nga dokumentet osmane tė kohės. Ushtria osmane e udhėhequr nga gjeneralėt kriminel, Dergut Pasha e Shefqet Pasha bėri krime tė papėrshkruara ndaj popullsisė duke vrarė e varė, djegur e plaēkitur. Pėr kėtė rapsodi popullor ka kėnduar: N'Kaēanik e nė Boletin /Krejt Kosova u mbush me tym /u mbush me tym e na i dual flaka / E dogj me topa Dergut Pasha".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Fri Oct 03, 2008 10:36 am

rolling shkruajti:
gjyshi i gjyshit te Avni Bobajt heehehe

nje njeri qe nuk jam i sigurte qe ka qene nje partiot.

por dihet se ka kluftuar kunder tutkut, por askush nuk e permend qe ka bere dicka kunder serbeve qe tash ia kane pushtuar kullne ne vend te vet

Heu bre burr mo se na vran zoti, po vete Isa Boletini me shoket ka qene nder te paret qe ka filluar ti beje ball pushtimit serb ne 1912.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Tue Sep 01, 2009 12:41 pm

Nje pyetje kam
Nese ka qen Isa kundra mala zezeve a e kishin lan me varros afer girices dhe a ja kishin lan mermeret me germa ?
Dhe ja sot eshtrat e ketyre gjinden neper kese te najllonit ne Mitrovice ende pa i vaaaaarrrosurrrrr ,,,?????Qudira ka ne mesin e shqiptareve dhe beje pyetje a jena shqiptar apo shkije,sepse shum po bashkpunoin me shkije mos tju vjen inati por duhet me thene te verteten e jo ***** shkive ja beje e ja ketheje e dite e nate me ta bash qata qe bahen patriota!


Ah medet me kesi flliqesira qe po na shtypin si me shkaun adhe pa shkaun!

https://www.youtube.com/watch?v=PwRlO1F_d78

https://www.youtube.com/watch?v=BCq3JDC2klY&feature=related
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Mbesa e Isa Boletinit deklaron se eshtrat ende pa i varros   Tue Sep 01, 2009 12:53 pm

https://www.youtube.com/watch?v=_ahlPg4W1Hs
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Tue Sep 01, 2009 8:52 pm

nje atedhetar i shquar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bledselimi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 25
Vendi : Greme\Ferizaj\Kosov
Profesioni/Hobi : Nėxėns
Registration date : 12/02/2010

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   Thu Feb 18, 2010 12:23 am

mendoj qe ka qen patriot por ne politik nuk ka qen me shum se nje truproj e Ismail qemailit dhe personaliteteve te athershem shqiptare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Isa Boletini?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush ka qenė Isa Boletini?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: